Mazda 6 2.0 CD Ilmastointi, Jarrut, Vianhaku

Huoltopyyntö: Mazda 6 2.0 CD
Manuaali | 2008
Moottorikoodi RF


Pyyntö jätetty: 05/2020
Huolto viimeistään: 06/2020
Kilometrit: 286 000
Vuosimalli: 2008
Kategorioita: ilmastoinnin täyttö, Mazda 6
Alue: Oulu
Muuta: Mazda huolto Oulu, Lisätietoa


Mazda asiakkaan antama kuvaus:

Ilmastointi:
Auton ilmastointi ei toimi, ei puhalla kylmää ilmaa. Vuosi sitten tehtiin ilmastoinnin täyttöhuolto, sen jälkeen ilmastointi toimi viikon, mutta sitten taas lakkasi toimimasta. Uutena vikana, auton ulkolämpömittari näyttää koko ajan n. +35c, ja uskon että siitä syystä auto ei puhalla kuin kylmää ilmaa, ja autosta saa tulemaan lämmintä ilmaa vain siinä tapauksessa, kun laittaa lämmöt täysille eli +29c, ja silloin se puhaltaa todella kuumaa ilmaa. Oisko joku anturi mennyt rikki, joka sitten sekoittaa auton lämmitysjärjestelmän? Lisäksi oikeanpuoleisimmasta puhaltimesta vänkärin puolelta ei tule yhtään ilmavirtaa vaikka puhaltimet laittaisi täysille.

Jarrut:
Kuskinpuoleisen takarenkaan jarrut jumittaa ajoittain todella pahasti, joten jarrut ja osat yms pitäisi puhdistaa? Muistaakseni jarrulevyt ja palat ovat suhteellisen uudet.

Vianhaku:
Auton konepellin alta kuuluu monesti normaali ajossa, ja etenkin matalilla kierroksilla vikinää, eli veikkaan et joku hihna vinkuu ja pitää ääntä, laturinhihnan vaihto tms?


Kilpailuta oma huoltosi tästä

Mikä on AutoJerry?

  • Kilpailuta huollot, korjaukset ja renkaat
  • Säästä jopa satoja euroja
  • Yli 500 000 suomalaista käyttäjää
  • 1700 korjaamoa
  • Ilmainen palvelu

Kilpailuta Mazda huollot tästä

Kilpailuta huoltosi tästä

Tarvitsetko apua AutoJerryn käytössä?
Voit aloittaa palvelun käytön jättämällä
uuden tarjouspyynnön täältä >>

Jo yli 500 000 suomalaista käyttää AutoJerryä auton huoltamiseen!

Mikäli mieltäsi askarruttaa jokin, katso Asiakaspalvelu-sivumme josta löydät vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin.